híresség

Az atlétika világ legendái: Kenenis Bekele

Tartalomjegyzék:

Videó: Megdöntötte a maratonfutás világrekordját Eliud Kipchoge 2024, Július

Ha a boksz jó esély egy sötét bőrű amerikai srácra, az atlétika etióp srác. Ennek az állításnak a legtisztább példája Kenenis Bekele, egy afrikai futó története, aki örökre írta nevét a világsport naplóiban.

A cikkből az olvasó megtudja, hogyan emelkedett egy fiatal etiópiai stáb csillaga az atlétikai olimpiai bajnokságra. A cikk a Kenenisa Bekele edzésének megközelítésére, fiziológiai adataira és a futástechnika jellemzőire összpontosít. Érdekes információkat kínál a sportoló személyes életéről, hobbijairól és az élet kilátásairól.

Út a hírnévhez

A nagy afrikai futó 1982. augusztus 13-án született az etiópiai városban, Bakoji-ban. Ugyanebben a városban születtek a Dibaba nővérek - a jövőben is a híres afrikai távolsági futók. Kenenisa volt a családjában lévő hat gyermek második gyermeke, amelyet az afrikai szabványok szerint egészen normálisnak tekintnek. Mellesleg, Kenenisa testvére, Tariku edzett az etiópiai csapatban, sőt aranyérmet nyert a világbajnokságon a 3000 méteres versenyen.

A Bekele család mezőgazdasággal foglalkozott. Az állattenyésztés és a növénytermesztés lehetővé tette a srác számára, hogy sok időt töltsön szabadban.

Maga Kenenisa szerint a futással kapcsolatos ismerete elég korán kezdődött, az iskolától kezdve. Tudomásul véve, a tíz éven át tartó világsport jövő csillagjának tíz kilométert kellett sétálnia minden irányba. Valójában kiderült, hogy az iskolához vezető távolság sokkal kellemesebb és hasznosabb. Eleinte a fiú egy órán belül megfutotta ezt a távolságot, de aztán felnőtt és megduplázta az eredményét. Tehát az első lépéseket megtettük a fényes jövő felé. Itt kiderül, mi a titka a sportképzésnek az ilyen méretű futók számára.

Az oktatási intézményben a leendő nagy stáb többször is megkülönböztette magát, és iskolai kereszteket nyert. 1999-ben a fiatalember észrevették és elküldték az iskola tiszteletére a tartományi bajnokságért. Kenenis ezután magabiztosan első helyezést ért el. Ez a győzelem nem csak a nemzeti bajnoksághoz, hanem a nagy sporthoz is jegyeket adott.

Az egyik bálványa a fiatalembernek Haile Gibreselassie volt, a sztrájk futásának legendája. Ez azonban nem akadályozta meg Kenenis Beckel a híres futó számos rekordjának megtörésében.

Siker a sportban

A nemzeti bajnokságon Bekele a 6. sorban volt, amit természetesen sikernek tekinttek, tekintettel a nemzeti csapat hatalmas versenyére. A hivatásos futótornokok felhívták a figyelmet az atlétika emelkedő csillagára. A futót meghívták a Mugher Cement hivatásos sportklubba.

19 éves korában a fiatalember megmutatta lehetőségeit az ifjúsági világbajnokság ezüstérméjének 5000 méteres megnyerésével.

2002 óta egy éles felszállás kezdődik a Kenenisa Bekele sport pályafutása során.

A legjelentősebb sportolói díjak között szerepel az a tíz első arany és az ezüst az öt legjobb között az athéni olimpián, aranyérmek a hasonló tudományágakban Pekingben 2008.

A sportoló négyszeres világbajnok a 10 km-es versenyen, és a 2009-es világbajnok az „öt” versenyen. Sőt, Bekele az egyik legismertebb sífutó versenyző. Styer több mint 15 alkalommal nyert győzelmet a sífutás világbajnokságán!

A 35 éves mérföldkő ellenére Bekele továbbra is jó állapotban van és jó eredményeket mutat. A sportolókhoz hasonlóan, az életkorral is, a hosszabb távú futásban kezdte kipróbálni magát. Például 2016-ban egy sportoló megnyerte a Berlini Maratont, és személyes rekordot állított fel - 2 óra 3 perc és 4 másodperc. Kiderült, hogy a futó 42 kilométert 125 méterrel haladt meg, több mint 20 kilométer óránként!

Kenenis Bekele 25 kilométer futásában 2017 decemberében személyi rekordot állított fel, miután a távolságot lefedte 1 óra, 13 perc és 43 másodperc alatt.

A sportoló továbbra is a világrekordok tulajdonosa az 5 és 10 kilométer futásában.

A sportoló jellegzetes tulajdonságai és jellemzői

Az állvány egyik fő jellemzője a kis magasság és súly. Kenenis Bekele súlya 56 kilogramm, 165 centiméter növekedéssel. A világ hosszú távú futásának számos legendája hasonló mutatókkal rendelkezik. Például Mo Farah súlya 58 kilogramm, 165 centiméter növekedéssel. Haile Gibresilassie mindössze 2 kilogrammmal volt jobb a Beckele-nél, mint a legjobb években. Kenenisa Bekele súlya lehetővé teszi számára, hogy hosszú ideje futjon le az orrától, hatalmas ugrásokkal. Hasonló futási technika jellemző sok etiópiai sportolóra.

Kenenis Bekele edzésében különös figyelmet fordít a befejező gyorsulások kidolgozására. A „tízesek” utolsó 400 méterében ez a sportoló 54 másodpercnél gyorsabban képes futni, ami kiváló befejezést jelent a versenyző számára.