híresség

John Higgins: életrajz, tények az életből, fénykép

Tartalomjegyzék:

A snooker egyik legjelentősebb és leghíresebb képviselője John Higgins. A játékos életrajza Wisho kisvárosában kezdődött, ahol 1975. május 18-án született. A skót nemzetközi engedélyt kapott és 1992-ben hivatásos játékos lett.

Egy másik, nem kevésbé híres brit, Ronnie O'Sullivannal együtt belépett a különféle biliárdjátékok világ elitjébe - a snookerbe. Az első diadal 1994-ben történt, amikor a döntőben legyőzte Dave Haroldot. Ettől a pillanattól kezdve karrierje gyorsan fejlődött.

A skót "varázsló" karrierje

Karrierje első két évadját John meglehetősen szerényen töltötte. Nevezte magát a Grand Pri bajnokságon, ahol szenzációs módon elnyerte az első helyet. A híres játékos nem állt meg itt, és már a következő szezonban két címet nyert a British Open és a International Open címen. Ezek az eredmények lehetővé tették a skót számára, hogy 11. helyet szerezzen a világ snooker játékosának rangsorában.

Az 1995-1996-os szezonban John Higgins továbbra is kiemelkedő játékot mutatott be. Trófea kollekciója még több címmel kiegészült: German Open, International Open. A világbajnokság negyeddöntőjévé vált, és magabiztosan helyezkedik el a besorolás második sorában.

Az 1997/98-as szezon a skót karrierje volt a legsikeresebb. Higgins nyolc bajnokság döntőjévé vált. Most csak a világbajnokság volt, ahol nem volt híres a nagy sikerekről. A körülmények sikeres kombinációja révén a játékos áhított álomhoz vezethet. Ehhez Stephen Hendry-nek el kellett veszítenie a verseny első fordulójában, John-nak pedig el kellett veszítenie az áhított trófeát. Ennek eredményeként megbirkózott ezzel a feladattal, és az első sorba került a rangsorban.

Magas emelkedés és gyors esés

Az 1998/1999-es szezonban John Higgins nem volt képes megvédeni bajnoki címét. A játékos azonban az első sorban maradt, köszönhetően számos nagy versenynek: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

A következő szezon nem kevésbé volt sikeres a mester karrierjében. Az egyik versenyen a játékonként a legtöbb pontot szerezte. Első alkalommal 147 pont maximális szünetet rögzítettek a Nemzetek Kupán, majd az Irish Masters versenyen. Higgins még több trófea díjat nyert a Welsh Open és a Grand Prix versenyen.

A 2000/01-es szezonban John hanyatlani kezdett. Eleinte minden jól ment, és a brit bajnokság döntőjében legyőzte a kiemelkedő Mark Williams-t. A Grand Prix-n azonban esküvő miatt abbahagyta a részvételt. A Nemzetek Kupája versenyén Ronnie O'Sullivannak veszített, és a világranglistán a harmadik helyre esett.

A következő két szezonban a játék gyenge szintje ellenére John Higginsnek sikerült a legjobb snooker-játékosok öt ösvényén maradnia.

Magas készség - az első sor a rangsorban

2005/2006-ban a skót visszanyerte jó formáját. A Grand Prix versenyen földcsuszamláson nyert örök riválisa, Ronnie O'Sullivan ellen. Ugyanakkor John több rekordot állított fel: négyszáz sorozat és 494 pont.

A brit bajnokság kevésbé volt sikeres Higgins számára. A nyolcaddöntőkben veszített ellenfele, Ken Doherty ellen, de megnyerte a Wembley bajnokságot. A Máltai Kupa versenyen a játékos eléri a döntőt, de vereséget szenved.

A Welsh Open versenyen egy tapasztalt mester veszít az 1/8 utolsó szakaszában. A China Open meccs a skót számára Mark Williams utolsó vereségével ér véget. A 2006-os világbajnokság egyik kedvence volt. Sok szakértő általános meglepetésére azonban a verseny elsõ fordulójában Mark Selby elvesztette a versenyt. Ennek ellenére, John Higgins snooker játékosnak sikerült visszaszereznie a besorolás első sorát.

Instabil játék, rajongók csalódása

A skót "varázsló" rajongói elvárták, hogy ő ugyanolyan sikeres előadások legyen, mint egy évszak korábban. John azonban nem tetszett nekik, csak csalódott volt. Részt vett az észak-írországi trófeaversenyen, ahol az 1/8 utolsó szakaszában elvesztette a kínai játékosot. Ezt követően nem tudta megvédeni bajnoki címét a Grand Prix versenyen.

A brit bajnokságon Higgins bemutatta a felső osztályt és elérte az elődöntők szakaszát. Elvesztette azonban a jövőbeli nyertest, Peter Ebdonot. Aztán a tapasztalt mester hanyatlani kezdett. Nem sikerült a Welsh Open és a Malta Cup versenyek első fordulójában. A China Open versenyen a skót a negyeddöntőbe jutott, ahol elvesztette ellenfelét és közeli szövetségeseit, Graham Dottot.

A Sheffieldben tartott rangos versenyen John Higgins nem volt kedvenc. Ennek ellenére sikerült rehabilitálnia magát a szurkolók előtt és megnyerni egy további trófeát.

A világhír az első nagy siker

1998-ban a skót részt vett a világbajnokságon. Karrierje során először jutott be a döntőbe, és egy fiatal és ígéretes Mark Selby győzelmét ragadta meg. Az angol kvalifikált és magas szintű játékot mutatott be. Ellenfele azonban igazi készséggel és győzelemre mutatott. Ennek eredményeként a „varázsló” ünnepli a sikert.

Az első bajnoki címet 1998-ban, amikor csak 23 éves volt, elérte a két mutatóban szereplő ragyogó játékos, a Williams és az O'Salivanna előtt. 9 év után elnyerte a világbajnokság második trófeáját.

2007-ben John Higgins, a "Brit Birodalom Rendjének tagja" tiszteletbeli címe egy interjúban elismerte, hogy ez az esemény életében a gyermekek születése után az egyik legfontosabb.

A következő szezon nem kevésbé volt sikeres egy tapasztalt játékos számára. Megnyerte a Grand Prix versenyt és megkapta harmadik bajnoki címét. A snooker játékosok rangsorában a 4. helyet érte el, és egy évvel később a vezetővé vált.

A megvesztegetés vádja

2010 áprilisában egy skót játékos és menedzserje részt vett üzleti találkozón. Az egyik befolyásos üzletember javasolta Higginsnek és Mooney-nak, hogy szerzõdéses alapon sorozat snooker versenyt tartsanak fenn.

Abban az időben egy háromszoros világdíjtulajdonos úgy döntött, hogy elfogadja a csábító ajánlatot és szerződéses játékot tart. Ennek eredményeként Johnnak több keretben kellett elismernie. A megvesztegetés teljes összege körülbelül 400 000 dollár volt.

Belső vizsgálatot követően Higgins tiltották a snooker versenyekben való részvételt. Ennek ellenére egy tapasztalt skót úgy döntött, hogy megcáfolja az állításokat, mondván, hogy teljes szakmai karrierje során soha nem hagyta el szándékosan.

A független bíróság döntése szerint a játékost pénzbírsággal és hat hónapra betiltották, és menedzserét felfüggesztették életre a snookertől.

Vissza a játékhoz

A felfüggesztés után visszatért, John több versenyen nyert. Közülük kettő a legrangosabb: Nagy-Britannia bajnoksága és a világbajnokság. A skót továbbra is magas szintű snooker-mutatót mutatott be. John Higginsnek, akinek életrajza a tehetség közvetlen bizonyítéka, „sikerült megnyernie” az ETPC-5-ben is. Az ETPC-6 nem volt olyan sikeres számára. Elérte a döntőt, de elvesztette a jövőbeli bajnokot, Michael Holtot.

John magas szinten tartotta a brit bajnokságot, és a döntőben találkozott Mark Williams-szel. A találkozó során a játékos 2: 7 és 5: 9 pontszámmal bírt. Egy nehéz meccsben azonban Higginsnek sikerült megnyernie. Ez a cím karrierje harmadik volt.

A februári Welsh Open versenyen eljutott a döntőbe, és újabb trófeát kapott, Stephen Maguire-t legyőzve 9: 6-os pontszámmal. A következő hónapban a skót szintén uralkodott a Hainan Classic versenyen.

Élet a snooker-en kívül

Még a négyszeres John Higgins világbajnoknak joga van a magánélethez. 2000-ben hivatalos házasságot kötött szeretett barátnőjével, Denise-vel. Az évek során három gyermekük volt: a lány Claudia, a fiúk Oliver és Pierce. Ezen felül mindig próbál részt venni kedvenc kelta csapata labdarúgó-mérkőzésein.

2006-ban, miután elvesztette a máltai kupa döntőjét, Johnot súlyos alkoholmérgezés miatt leesett a repülőgépről. Ennek ellenére, a következő versenyre és a Crucible világhírére való felkészülés során a játékosnak sikerült felhagynia az alkoholfogyasztással.

Higgins 2011-ben nagy tragédiát szenvedett. Apja meghalt a rákban. Szinte mindig kísérte fiát az összes világbajnokságra.