híresség

Heikki Kovalainen: életrajz, fénykép

Tartalomjegyzék:

Videó: Formula 1 Driver Wins Ranking 1950-2019 2024, Július

Finnországot illetően sztereotípia létezik, miszerint ezen északi ország lassú és sietõ emberei vannak. Ugyanakkor a kis skandináv köztársaság állandóan gyors és gyors versenyzőket szállít a Forma-1 versenyekhez. Mika Hakinen, Kimi Raikonen - ezek a sugárhajtású finnok a világ legerősebb versenyzősorozatainak vezető szerepében voltak. Kiváló honfitársai közül Heikki Kovalainen, a Renault, a McLaren, a Lotus-Caterham csapat pilóta nem olyan észrevehető. Jól kezdte karrierjét, az első szezonjait az első tízben fejezte be, de szponzorálás nélkül egy nem túl szilárd csapattal volt együttműködve kénytelen együttműködni, és már nem volt a legerősebb között.

Az út a Formula 1-hez

A világ szinte minden legerősebb versenyautó sofőre kardkarton kezdte sportkarrierjét. Kicsi nyitott autókon akár gyerekek is javíthatják vezetési képességeiket. Heikki Kovalainen követte ezt az utat, akinek korai évei a kartingpályán telt el. Tíz éves korában kezdett el foglalkozni a motosporttal, jó sikereket ért el. 1999-ben második lett az országban, és egy évvel később megnyerte a Skandinávia bajnokságát.

Elérte a világ dobogiumait is, és a bolygó bronzérmesévé vált.

Heikki Kovalainen életrajzának következő szakasza a brit Formula Renault sorozatban való részvétel volt. Egy ambiciózus újonnan érkezett agresszív és merész munkát végzett a pályán, és nem zavarja a tapasztalt versenytársak versenye. Első évadában Heikki két versenyt nyert és az évet a negyedik helyen fejezte be.

A fiatal finn felkeltette a Renault figyelmét, és bekerült a konzerv szponzori programjába. A 2002-es szezon, Heikki Kovalainen már a Formula 3 versenyen indult. Itt volt a vezető szerepekben is, és rendszeresen nyert a versenysorozat szakaszaiban.

A Royal Series debütálása

A fiatal finn versenyző hamarosan meghaladta a kisebb versenyszámú verziók szintjét, és 2005-ben kísérleti pilótaként meghívták a Renault csapatba, hogy tesztelje a francia csapat autóit. Heikki Kovalainen 2006 folyamán hűségesen körözte körét új csapata gépein, végül 28 000 km-t tetve.

2007-ben a francia "istállót" elhagyta vezetője, Fernando Alonso, aki inkább egy másik csapatot választott, és a Renault vezetői úgy döntöttek, hogy felállnak egy ígéretes finnre, átruházva őt a fő csapatra. Kovalainen meglehetősen idegesen töltötte az első Grand Prix szakaszát, néhány hibát követve el és a versenyt a tizedik helyen fejezte be. A szezon második rendezvényén, Malajziában azonban már a nyolcadik lett, és megszerezte első pontjait a bajnokságban.

Hűvös és magabiztos Heikki Kovalainen nagyon egyenletesen töltötte az első évadot. Még az első versenyzővé is válhat a Formula 1 történetében, aki debütáló szezonjában minden szakaszát befejezte.

Egy brazíliai szakaszban azonban autóját egy Schumacher-gép súlyosan megsérült, és a finn versenyző elvesztette versenyét. Végül megismételte Tiago Monteiro rekordját, aki az első szezonban pontosan 16 versenyt végzett.

Csapatváltás

Fernando Alonso, aki csatlakozott a McLarenhez, nem talált közös nyelvet az új csapat vezetõivel és partnereivel. Ennek eredményeként úgy döntött, hogy visszatér a Renault-hoz, akivel kellemes emlékei voltak a bajnoki évszakokról. Két "istálló" egyfajta castingot végzett, amelynek eredményeként Alonso egyesült a francia csapattal, és Heikki Kovalainen költözött a McLaren-be.

A 2008-as év a finn pilóta karrierje során volt a legsikeresebb. Ebben az évben élete első és utolsó alkalommal sikerült megnyernie a Grand Prix sorozat szakaszát, miután megnyerte a Magyarországon, többször eljutott a dobogóra.

Heikki Kovalainen a szezon első versenyét kezdte Ausztráliában, ötödik helyet szerezve menet közben. Már a következő szakaszban, Malajziában, harmadik lett és feljött a dobogóra.

A sportoló karrierjének fõ eseménye a magyar nagydíj volt. A budapesti pályát mindig a Formula 1 egyik legtévesztőbbének tartották.

Tele van kanyarokkal, és kevés helyet ad a hosszú, nagy sebességű rándulásokhoz. A kanyarokban ügyesen manőverezve Heikki Kovalainen körbejárta Felipe Massát, akinek a motorja meghibásodott, karrierjének első alkalommal nyerte meg a versenyt.

A szezon folyamán a finn ismét feljuthatott a dobogóra, második lett Olaszországban, és az év hetedik helyén zárt be.

Csökken az eredmények

2009 volt a Brawn csapat ideje, és McLaren gyakorlatilag nem vett részt a bajnoki versenyen. A kudarc kísértette a brit csapat pilótait az első szakaszban. Az első versenyek eredményei szerint sem Hamilton, sem Heikki Kovalainen nem tudtak bejutni a top 10-be. Ez utóbbi az első szakaszban visszavonult az ausztráliai Grand Prix első szakaszában történt ütközés után.

A következő malajziai versenyen Heikki Kovalainen fordult az első körben, és az utóbbi között fejeződött be. Aztán ügyei kissé javultak, rendszeresen pontozott, de soha nem tudott mászni a dobogóra.

A McLaren csapat vezetői elégedetlenek voltak a pilóta teljesítményével, és kihasználták a bajnok Jenson Button Brawnból való távozását, és felkérték a finn versenyző helyére.

Heikki Kovalainen fényképei továbbra is megjelentek a sportpublikációk oldalán, de további karrierjét veszélybe sodorta. A versenyző nem szponzorálta a legnagyobb vállalatokat, és nem számíthatott az együttműködésre a Forma 1 vezető „istállókkal”.

Karrier újraindítási kísérlet

2010-ben a Forma-1-ben három új csapat jelentkezett a részvételre. Tony Fernandez, a Lotus tulajdonosa úgy döntött, hogy tapasztalt pilótákat hív meg magához, és Jarno Trulli és Heikki Kovalainen szolgáltatásait igénybe vette. A királyi versenysorozat újonnan érkező képességei sokkal szerényebbek voltak, mint az olyan szörnyek, mint a Ferrari és a Mercedes, és a finn pilóta egyszerűen nem volt műszaki képességekkel új autójával ahhoz, hogy versenyezzen a vezető versenyzőkkel, és részt vegyen a bajnokságért folytatott harcban.

Az új csapatban töltött három év során Heikki Kovalainen soha nem lépett be a dobogóra, és még egy futamot sem tudott befejezni ponttal. Az évek legnagyobb sikere számára a japán Grand Prix tizenkettedik helye volt.

2013-ban a Lotus tulajdonosai, elégedetlenek a csapat eredményeik mellett, úgy döntöttek, hogy megváltoztatják politikájukat, és híres és közismert versenyzőket vonzottak a sorukba. Finn egy ideig munkanélkül maradt, de aztán még mindig meghívták a tesztpilóta posztjára, és elkezdte megtapasztalni a nagy sebességű autók új képességeit.