híresség

Carlos Moya spanyol teniszező: életrajz, sportkarrier és személyes élet

Tartalomjegyzék:

Carlos Moya, akinek életrajzát, sportkarrierjét és személyes életét ez a cikk írja le, egy jól ismert spanyol teniszező, számos bajnokság győztese, köztük Roland Garros. Egy időben volt a világ első ütője. Jelenleg Rafael Nadal edzői csapatának része.

Életrajzi adatok

Carlos Moya 1976 augusztusában született a spanyol Palma de Mallorcában. Először hat éves korában vett fel egy teniszütőt. Carlos keményen edzett, és hamarosan eredményt hozott. Egy időben ő volt a világ egyik legjobb juniorja.

Szakmai karrier

19 éves korában, miután több „határidős” és „kihívó” nyert, Carlos Moya debütált az ATP bajnokságokon. Már a második versenyen elérte a negyeddöntőt. 1995 novemberében először lett a budapesti APR verseny győztese.

A következő évben Moya először vett részt az Australian Open-en, ahol nem tudott túljutni az első fordulón. A Roland Garros és az US Open bíróságán a második fordulóban repült. Augusztusban Carlos nyerte a mallorcai otthoni bajnokságot. A szezon végén a 26. helyezett lett a világranglistán.

1997 a vízlépcső év volt Carlos Moya számára. Először szenzációs módon eljutott az Australian Open döntőjére, ahol Pete Sampras elvesztette a világ első ütőjét. Ezenkívül a teljes szezon során Carlos Moya kitűnő teniszszintje segített neki meghívást kapni az év döntő versenyére, ahol az elődöntőbe jutott.

A következő évben a szerencse kezdetben nem igazán mosolygott a spanyol teniszezőre. Sikertelenül fellépett Ausztrália bíróságain. De mindez megváltozott, amikor a versenyek Carlos kedvenc talaján kezdődtek. Először először nyerte meg az ATP Masters bajnokságot Monte Carlo-ban, majd karrierje fő győzelmét érte el - a French Open (Roland Garros) nyertese lett. Ez volt az első és utolsó címe a Grand Slam versenyeken. A szezon végén Moya lett a világ ötödik ütője.

Az 1999-es szezon viszonylag rossz kezdete ellenére, Carlos Moya márciusban, miután bejutott az indiai Wells-bajnokság döntőjébe, újabb eredményt ért el: ő lett az első spanyol, aki a világ első ütőjévé vált. Sajnos, a világ rangsorának tetején csak 13 napig tartott.

Számos nem túl sikeres szezon után Carlos Moya 2002-ben újból megjelent. Először a bajnokságba jutott a Monte Carlos versenyen, majd Cincinnatiban nyert. A világ turné döntőjében ismét előkerült az elődöntőbe. A kiváló teljesítmény lehetővé tette a spanyol számára, hogy visszatérjen a világ legjobb 10 teniszezőjéhez.

2004-ben Carlos Moya utoljára megnyeri az ATP Masters sorozat bajnokságot. Rómában a döntőben könnyedén foglalkozott David Nalbandiannel. Ezen diadal után a teniszező legmagasabb eredménye a hamburgi bajnokság elődöntője volt.

Az évek során Carlos Moya egyre inkább veszített helyet a világranglistán, ám makacsul részt vett minden versenyen. De az életkor és a régi sérülések egyre jobban érezték magukat. Szinte egész 2009-ben hiányzott egészségi problémák miatt. A következő évben visszatérve a bírósághoz, Carlos Moya soha nem volt képes visszanyerni korábbi formáját.

A verseny első fordulójának madridi meccse karrierjének utolsó volt a spanyol tenisz legenda számára. Utoljára szeretett volna fellépni a szeretett French Open-en, de a lábával kapcsolatos problémák miatt kénytelen volt elhagyni a nagy sportot.

Karrier edző

Miután elvált a profi teniszről, Carlos Moya végül nem búcsút mondott ennek a sportnak. 2013-ban a Davis Cup-on vett részt a spanyol nemzeti csapat kapitányaként. Ez a rally azonban kudarcot vallott az Ibériai-félsziget csapatának. Két évtizedben először a spanyolok repültek ki a világcsoportból. Ez a kudarc után Carlos Moya elhagyta a csapat helyét.

Három évvel később egy spanyol szakember Milos Raonic kanadai teniszező mentorává vált. Az ő alárendeltje kiváló eredményei ellenére, akik a szezon végén a világ harmadik ütőjévé váltak a kislemezben, Moya és Raonic abbahagyta az együttműködést.

Ugyanebben az évben Carlos csatlakozott egy nem kevésbé híres és elnevezett teniszező - spanyol Rafael Nadal - edzői stábjához.